Naudingi straipsniai

Čia rasite naudingos informacijos advokatų, teismų sprendimų ir kitomis temomis.

Užsukite į svetainę dažiau ir gaukite vertingas naujienas pirmieji

Kirpyklos įrengimas daugiabučio namo bute; patalpų paskirties keitimas

Klausimas: Daugiabučiame name nusipirkau butą, kuriame ketinu įrengti kirpyklą. Deja, kai kurie namo gyventojai prieštarauja šiai idėjai ir netgi įkalbinėja kitus kaimynus nesutikti. Ar surinkti 50 proc. namo gyventojų parašų yra vienintelis kelias kirpyklai įrengti? O gal yra kitų galimybių? Ar čia gali padėti teismas?

Specialistų komentaras:

Kirpyklų ir kitų grožio salonų veikla, numatyta Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriuje kodu 96.02, galima verstis turint verslo liudijimą arba nustatyta tvarka įregistravus individualią veiklą. Lietuvos Respublikos Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymas numato reikalavimus, kuriuos turi atitikti tokią veiklą siekiantis vykdyti asmuo (tame tarpe, atitinkamai pritaikytos patalpos šiai veiklai vykdyti bei leidimo–higienos paso turėjimas).
Iš Jūsų klausimo turinio reikia manyti, kad Jūs esate nuosavybės teise įsigijusi gyvenamosios paskirties patalpas, kurių paskirtį būtina pakeisti į komercinę. Jums pritaikant patalpas bus reikalingas kapitalinis remontas – pritaikyti patalpas atitikti šiai veiklai keliamus reikalavimus, įrengti atskirą įėjimą į patalpas. Tam bus reikalingas kapitalinio remonto projektas, kurį turėsite per viešą aptarimą daugiabučio gyvenamojo namo savininkų bendrijos susirinkimo valdybai arba, jeigu bendrija neįsteigta, gyvenamojo namo patalpų savininkų ir neprivatizuotų butų nuomininkų daugumai, t. y. daugiau nei 50 % namo gyventojų, pristatyti bei gauti jų sutikimą.
Reikia pažymėti, jog kiekvieno statinio paskirtis ir naudojimas, visų pirma neturi pakenkti aplinkai ir šalia esantiems pastatams. Siekiama apsisaugoti, kad statinys atitiktų saugos ir jame planuojamos veiklos privalomuosius reikalavimus. Tai yra, jei numatyta vykdyti kokius nors techninius darbus, jokiu būdu jie negali pakenkti šalia esantiems pastatams ar gyvenantiems žmonėms. Tam yra įdiegti saugikliai, kad būtų apsaugoti žmonės ir teritorijos, tokie, kaip bendraturčių ar kitų pastato gyventojų sutikimas. Jeigu tokio sutikimo gyventojai neduoda, savo pažeidžiamas teises galite ginti teisme, kadangi toks gyventojų nesutikimas turi būti pagrįstas realia jų teisių ar teisėtų interesų pažeidimo grėsme, kylančia iš numatomų rekonstrukcijos darbų.