Naudingi straipsniai

Čia rasite naudingos informacijos advokatų, teismų sprendimų ir kitomis temomis.

Užsukite į svetainę dažiau ir gaukite vertingas naujienas pirmieji

Išėjimas kasmetinių atostogų

Klausimas: Atostogų prašymą parašiau vos nusipirkęs bilietus, maždaug prieš 1,5 mėn. iki kelionės. Tačiau mano tiesioginis vadovas, kuris pirmiausia turi pasirašyti ant atostogų prašymo, visą mėnesį atostogavo pats. Iki kelionės liko vos savaitė, bet jis dar nesirodo darbe. Nerimauju, ar gali manęs neišleisti atostogų, jeigu nebus tiesioginio vadovo parašo arba jis nesutiks išleisti atostogauti dėl kokių nors priežasčių? O gal vietoje jo galėtų pasirašyti kitas asmuo? Paskutinį kartą atostogavau prieš pusmetį.

Specialistų komentaras:

Kasmetinės atostogos – tai kalendorinėmis dienomis skaičiuojamas laikotarpis, kuris yra suteikiamas darbuotojui pailsėti bei darbingumui susigrąžinti, paliekant darbo vietą (pareigas) ir už kurį yra mokamas vidutinis darbo užmokestis.
Darbo kodekse neįtvirtina konkretaus termino, prieš kiek laiko iki pageidaujamų atostogų darbuotojas turi išreikšti savo valią jas suteikti parašydamas prašymą darbdaviui. Darbo kodekso 35 straipsnyje nustatyta, kad, įgyvendindami savo teises bei vykdydami pareigas, darbdaviai, darbuotojai ir jų atstovai turi laikytis įstatymų, gerbti bendro gyvenimo taisykles bei veikti sąžiningai, laikytis protingumo, teisingumo ir sąžiningumo principų. Draudžiama piktnaudžiauti savo teise. Šios nuostatos įtvirtina teisių ir pareigų vienovę, tai reiškia darbuotojo pareigą informuoti darbdavį dėl atostogų suteikimo likus pakankamai laiko iki jų pradžios, kad darbdavys galėtų apsispręsti, priimti sprendimą (įsakymą) dėl atostogų suteikimo bei įgyvendinti savo pareigą jas apmokėti darbo kodekso 176 str. 2 d. nustatytais terminais.
Akivaizdu, kad Jūsų tiesioginiam vadovui, išvykus ilgesniam laikui, turėjo būti paskirtas laikinai jo pareigas einantis darbuotojas, kuris būtų įgaliotas atlikti visas vadovo funkcijas ir taip užtikrintų visas darbuotojų teises, įskaitant ir darbuotojo teisę į poilsį. Jeigu darbdavys visgi nesutiktų Jūsų išleisti atostogų, jis privalo nurodyti objektyvias tokio atsisakymo priežastis, o Jūs dėl pažeistų teisių gynimo galite kreiptis į darbo ginčų komisiją.