Naudingi straipsniai

Čia rasite naudingos informacijos advokatų, teismų sprendimų ir kitomis temomis.

Užsukite į svetainę dažiau ir gaukite vertingas naujienas pirmieji

Kaip atgauti priteistą turtinės ir neturtinės žalos atlyginimą?

Klausimas: Prieš keturis metus man buvo sunkiai sutrikdyta sveikata. Užpuolikus teismas pripažino kaltais ir priteisė iš jų turtinę ir neturtinę žalą. Iki šiol ši žala man nėra atlyginta. Ką man daryti?

Specialistų komentaras:

Teisę į smurtiniais nusikaltimais padarytos turtinės ir (ar) neturtinės žalos kompensavimą turi nukentėję asmenys, kuriems teismas priteisė smurtiniu nusikaltimu padarytą turtinę ir (ar) neturtinę žalą arba patvirtino sutartį dėl šios žalos atlyginimo ar pašalinimo. Smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo įstatymas. Remiantis šiuo įstatymu, Jūs turite galimybę apginti savo teisėtu interesus gauti žalos atlyginimą.
Jeigu Jūsų atžvilgiu smurtinis nusikaltimas buvo padarytas Lietuvos Respublikos teritorijoje ir yra teismo priteista smurtiniu nusikaltimu padaryta žala, Jūs turite teisę kreiptis su prašymu kompensuoti žalą į Lietuvos Respublikos teisingumo ministeriją arba Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą. Prašymą kompensuoti žalą galite pateikti ne vėliau kaip per 10 metų nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos.
Atkreiptinas dėmesys, kad kreiptis dėl žalos kompensavimo galima tik tada, kai žalos savanoriškai neatlygino už žalą atsakingas asmuo. Prieš kreipiantis dėl žalos kompensavimo, vykdomasis dokumentus pagal įsiteisėjusį teismo nuosprendį, kuriuo priteista turtinė ir neturtinė žala, turi būti pateiktas vykdyti antstoliui. Tik turint antstolio surašytą aktą, kad žala neišieškota dėl Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 631 straipsnio 1 dalies 2, 3, 4, 6 ar 9 punkte nurodytų aplinkybių, galima teikti prašymą dėl žalos kompensavimo.
Beje, minėtas įstatymas numato kompensuojamos žalos ribas. Jūsų atveju, esant sunkiam sveikatos sutrikdymui, valstybė kompensuoja iki 10 4000 Lt turtinės žalos ir iki 13 000 Lt neturtinės žalos.