Vedybinė sutartis bei turto dalybos
Klausimas: Su draugu planuojame apsigyventi kartu, tačiau neturime būsto. Draugas ruošiasi imti paskolą būstui įsigyti, kuriame gyvensime kartu. Ar mums susituokus ir nepasirašius jokios vedybinės sutarties, mokant paskolą už būstą iš šeimos biudžeto, butas nuosavybės teise liks draugui ar taps abiejų bendra nuosavybe?
Klausimas: Butas buvo pirktas paėmus paskolą dar prieš vestuves. Ar po santuokos nutraukimo butas, kuriame sutuoktiniai gyveno ir atliko remontus bendromis lėšomis, liks asmenine paskolos gavėjo nuosavybe ar taps bendra abiejų sutuoktinių nuosavybe?
Specialistų komentaras:
Pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą, turtas, kurį sutuoktiniai įgijo iki santuokos sudarymo, pripažįstamas asmenine sutuoktinių nuosavybe, nebent vedybų sutartyje būtų numatyta kitaip. Jei būstas yra įgytas dar prieš santuoką ir įregistruotas vieno sutuoktinio vardu, jis bus pripažįstamas to sutuoktinio asmenine nuosavybe. Tačiau jei bus nustatyta, jog santuokos metu būstas buvo iš esmės pagerintas sutuoktinių bendromis lėšomis arba Jūsų vyro (žmonos) lėšomis ar darbu (pvz.: buvo atliktas kapitalinis remontas, pertvarkymas ir pan.), teismas gali būstą pripažinti bendra jungtine sutuoktinių nuosavybe.
Sutuoktinis, norėdamas, kad būstas būtų pripažintas bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe, teisme privalės įrodyti kelias aplinkybes: kad šis butas buvo pagerintas iš esmės, kad šis turtas iš esmės buvo pagerintas susituokus, kad butas pagerėjo jo arba bendromis lėšomis ar darbu. Taigi, jeigu mokėsite paskolą bendrai, turėtumėte turėti dokumentus, įrodančius, kad paskola mokama iš šeimos bendrų lėšų.