Naudingi straipsniai

Čia rasite naudingos informacijos advokatų, teismų sprendimų ir kitomis temomis.

Užsukite į svetainę dažiau ir gaukite vertingas naujienas pirmieji

Nekonkuravimo sutartis - ką reikėtų žinoti prieš ją pasirašant?

Klausimas: Su būsimu darbdaviu sutarėme laiką dėl darbo sutarties pasirašymo. Darbdavys kartu su darbo sutartimi pateikė pasirašyti nekonkuravimo sutartį 2 metams. Viena iš darbo sutarties sąlygų buvo darbo užmokestis, tačiau nekonkuravimo sutartyje apie užmokestį nutraukus darbo sutartį nekalbama. Kas bus jei nutrauksiu darbo sutartį? Ar galėsiu reikalauti iš buvusio darbdavio kokios nors piniginės kompensacijos dėl nekonkuravimo sutarties galiojimo?

Klausimas: Pasirašant darbo sutartį, kaip vienas iš priedų, buvo pridėtas nekonkuravimo susitarimas, tačiau jame neaptarta kompensacija už nekonkuravimo laikotarpį. Ar sąlyga dėl kompensacijos yra privaloma?

Specialistų komentaras:

Nekonkuravimo sutarties esmė – darbuotojo įsipareigojimas pasibaigus darbo sutarčiai tam tikrą laiką nekonkuruoti su buvusiu darbdaviu. Pasirašius nekonkuravimo sutartį, Jūs įsipareigojate nedirbti darbdavio konkurento įmonėje, nesteigti savo konkuruojančios įmonės ar nedalyvauti versle, konkuruojančiame su buvusio darbdavio verslu.

Nekonkuravimo susitarimai, atsižvelgiant į jų tikslus, interesų teisėtumą, negali būti sudaromi su bet kuriuo darbuotoju. Susitarime, be kita ko, turi būti nustatyta pusiausvyra tarp abiejų jos šalių interesų, vienos šalies (darbdavio) interesas turi būti ginamas kuo mažiau suvaržant kitos šalies (darbuotojo) veiksmus, šios naudai nustatant sąžiningą ir teisingą kompensaciją. Teisės aktai nereglamentuoja, kokia tiksliai turi būti kompensacija, todėl Jūs su darbdaviu galite susitarti dėl kompensacijos dydžio, mokėjimo būdo ir termino.

Tokiu atveju, jei pasirašėte nekonkuravimo susitarimą, kuriame nėra aptartos kompensacijos sąlygos, šis susitarimas gali būti teismo pripažintas negaliojančiu.