Papildomas darbas išėjus motinystės atostogų
Klausimas: Motinystės atostogų išėjau dvejiems metams, tačiau ketinu jas pratęsti ir trečius metus. Ar galiu trečius metus papildomai užsidirbti pagal autorines sutartis?
Specialistų komentaras:
Lietuvos Respublikos darbo kodekse nustatytos dvi atostogų rūšys: kasmetinės ir tikslinės. Kasmetinėmis atostogomis laikomas laikotarpis, kuris suteikiamas darbuotojui pailsėti ir darbingumui susigrąžinti paliekant darbo vietą (pareigas) ir mokant vidutinį darbo užmokestį. Tikslinės atostogos skiriamos darbuotojui esant konkrečiam tikslui, todėl tikslinės atostogos gali būti nėštumo ir gimdymo, tėvystės, mokymosi, kūrybinės, valstybinėms ar visuomeninėms pareigoms atlikti, nemokamos ir vaiko priežiūros atostogos.
Vaiko priežiūros atostogos suteikiamos, kol vaikui sueis treji metai. Už vaiko priežiūros atostogas darbo užmokestis darbuotojams nėra mokamas, tačiau dėl motinystės (tėvystės) atostogų prarastų pajamų dalis kompensuojama iš ligos ir motinystės socialiniam draudimui skirtų valstybės lėšų.
Ligos ir motinystės socialiniu draudimu apdraustam asmeniui Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 5 str. 3 d. 3 p. nustatytas vaiko priežiūros atostogų apmokėjimas, kol vaikui sueis vieni arba dveji metai. Laikotarpiu nuo vaiko dvejų iki trejų metų už jo priežiūros atostogas nėra mokamas darbo užmokestis ar pašalpa, todėl trečius metus galite papildomai užsidirbti dirbdama pagal autorines sutartis.
Taip pat Lietuvos Respublikos Darbo Kodeksas visais atvejais numato darbuotojui teisę, po Vaiko priežiūros atostogų, nesvarbu ar jomis pasinaudojo motina ar tėvas bei nesvarbu, ar jie šias atostogas išnaudojo visas, ar dalimis, grįžti į tą pačią ar lygiavertę darbo vietą (pareigas) ne mažiau palankiomis sąlygomis ir naudotis visomis geresnėmis sąlygomis, įskaitant darbo užmokestį, į kurias jis būtų turėjęs teisę, jeigu būtų dirbęs.